Maść na przebarwienia po trądziku czyli jak pozbyć się blizn? Czy to wystarczy?

Jedyną rzeczą gorszą niż trądzik to blizny, które często po nim występują. Jakby nie wystarczyło, że musimy przetrwać tydzień, podczas którego czujemy się,jakby ludzie skupiali się na czerwonych plamach na Twojej twarzy, kiedy pryszcze zamienią się w przebarwienia potrądzikowe, powrót naszej skóry do stanu pierwotnego to żmudna walka. Na szczęście są sposoby na pozbycie się blizn po trądziku, ale pierwszy krok to zrozumienie, co powoduje plamy i znajomość różnicy między bliznami a przebarwieniami . „Wiele ludzi myśli, że ma blizny po pryszczach, a tak naprawdę ich nie ma. Kiedy trądzik ustąpił, ludzie widzą fioletowy, długotrwały efekt na skórze. Mówię im, że tak naprawdę nie mają czerwonych plam, a fioletowy odcień zejdzie z czasem,” wyjaśnia Dr. Debra Luftman, dermatolog i członek komitetu doradczego. Wiele ludzi źle diagnozuje blizny na swojej skórze i używa krem złych produktów, tak więc umiejętność ich rozróżnienia pomoże Ci odpowiednio wyleczyć skórę.

 Maść  i krem na przebarwienia po trądziku, co warto wiedzieć

krem i maść na przebarwienia

Aby poznać szerszy obraz i dowiedzieć się jak pozbyć się blizn po pryszczach, porozmawialiśmy z Dr. Diane Berson, dermatolog z Nowego Jorku. Poniżej Dr. Berson wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o czynnikach wywołujących plamy potrądzikowe, różnicę pomiędzy bliznami a przebarwieniami, a także najlepsze sposoby na pozbycie się blizn pryszczach.

Beauty High: Co powoduje, że zostają przebarwienia po trądziku? 

Dr. Diane Berson: W zasadzie, dużo zależy od typu skóry. Niektórzy ludzie są bardziej podatni niż inni na występowanie pryszczy, czy też blizn. Generalnie, im bardziej zaczerwieniony jest trądzik, tym bardziej możliwe jest wystąpienie zabarwień lub zaczerwień. Jeśli masz bardzo zaczerwieniony pryszcz albo cystę, regiony torbielowe prawdopodobnie pozostawią czerwone plamy. To wynik stanu zapalnego pryszcza i okolicy obok pryszcza, co powoduje zmiany w skórze właściwej, co z kolei powoduje zmiany w kolagenie. Głębsze obszary, takie jak cysty, częściej powodują plamy. Wiele osób nazywa plamy bliznami. Jeśli na tym obszarze występuje pigment, często możemy to wypłowić. Jeśli masz zaczerwienienia, czyli zniszczenie skóry właściwej, będziesz wymagał zabiegu- nie polepszają się same z siebie. Przebarwienie jest nazywane poinfekcyjną hiper-pigmentacją. Odnosi się do miejsc, w których występuje pigment powstały z trądzika, ezgemy albo jakiegokolwiek podrażnienia skóry. Dlatego warto stosować tabletki lub maść na przebarwienia po trądziku ewentualnie krem. Są różne rodzaje plam na skórze. Plamy atroficzne to takie, gdzie skóra jest nieregularna ze względu na ubytek kolagenu. Są bardzo podobne do rozstępów, gdzie skóra najpierw zabarwia się na różowo, potem fioletowo, a w końcu na biało. To prowadzi do trądzika w stanie zapalnym. Zaczerwienienia przerostowe są wypukłe, podobnie jak bliznowiec. Powstają kiedy stan zapalny stymuluje produkcję kolagenu, co powoduje uwypuklanie się rany.

Czy jakieś naturalne metody, aby pozbyć się blizn po trądziku?

To bardzo trudne, ale zależy od stopnia.  Istnieją domowe sposoby na blizny potrądzikowe. Jeśli to wczesny etap powstawania rany, hipotetycznie istnieją naturalne składniki przeciwzapalne, botaniczny środek przeciwzapalny. Możesz także wypróbować witaminę E we wczesnym stadium. Ochrona przeciw słońcu również pomaga, ale „prawdziwa” rana wymaga leczenia. 6 naturalnych leków na pozbycie się blizn.Czy istnieje jakiś szczególny sposób na aplikację produktów na blizny? Czy powinno się je stosować na całej twarzy, czy tylko na zaczerwieniione miejsca?Tak naprawdę to na oba sposoby. Retinoidy na receptę stosuje się na całej twarzy, aby wyrównać zaleca się maść na przebarwienia po trądziku. Przy użyciu wypełniacza lub lasera, pierwszą warstwę nakłada się na całą twarz, a drugą na bliznę. Jeśli używasz zastrzyków, używa się ich tylko na bliznę. Jak często powinieneś aplikować produkt?  Zależy czego używasz. Retinoidy na receptę powinieneś stosować co wieczór, ale jeśli Twoja skóra łatwo ulega podrażnieniom, możesz zacząć od aplikacji co drugi wieczór i stopniowo przyzwyczajać swoją skórę.

Jaka jest różnica pomiędzy blizną trądzikową a innymi przebarwieniami skóry? Czy leczenie jest inne?

Blizny mogą być atroficzne lub przerostowe. Przebarwienia po pryszczach to hiper-pigmentacja pozapalna, która występuje po wszystkich stanach zapalnych (trądzik, ale także wysypki i egzema). Generalnie u  ludzi z jasną skórą mogą się rozwinąć czerwone plamy, a u ludzi z ciemniejszą skórą hiper-pigmentacja albo brązowe plamy. Inne przyczyny przebarwień to chroniczne uszkodzenie skóry przez słońce, które występuje jako piegi lub hiper-pigmentacja. Melanoderma, która może wystąpić po ciąży, powoduje pigmentację w pewnych obszarach skóry. Powodem są zmiany hormonalne- spowodowane ciążą lub tabletką antykoncepcyjną- i w połączeniu z uszkodzeniem spowodowanym słońcem może powodować blizny potrądzikiwe Jeśli chcesz ich uniknąć warto zażywać tabletki lub maść na przebarwiena po trądziku.  

Jeśli masz nadmierną pigmentację, pierwsza zasada to: używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym, a potem produkty bez recepty. Z produktów bez recepty na hiper-pigmentację, nowy Olay Pro-X na równy koloryt skóry jest cudowny, ponieważ został wyprodukowany w najwyższym standardzie. Nie potrzebujesz recepty, a produkt wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza pigmentację.Na zmniejszanie pigmenty w bardziej ekstremalnych przypadkach, zastosowałbym retinoidy na receptę. Oczywiście, niektóre przypadki wymagają zabiegów w profesjonalnych gabinetach, takich jak leczenie laserowe, peeling, czy mikrodermabrazja, ale domowe metody powinny być stosowane, aby zachować czystą cerę. Na czerwone plamy po trądziku stosujemy nieinwazyjny fraxel i laser. W domu można stosować retinoidy na stymulację kolagenu, aby odbudować skórę.Czy promienie słoneczne powiększą bliznę? Jeśli blizna to pigmentacja, to tak. Jeśli występuje pigmentacja po stanie zapalnym, to słońce może pogorszyć stan zaczerwienienia i pigmentu. Ochrona przed słońcem to podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *